Chociaż kabina prysznicowa nieodłącznie kojarzy się z brodzikiem, jego montaż wcale nie jest koniecznością. W ostatnim czasie popularne stają się rozwiązania, w których brodziki zastępowane są przez … płytki podłogowe. Kiedy takie rozwiązanie może się sprawdzić?

Statystyki jednoznacznie wskazują, że kabiny prysznicowe cieszą się wzrastającą popularnością. Wynika to przede wszystkim z prowadzonego przez ludzi szybkiego i aktywnego tempa życia. A prysznic pozwala na sprawne odświeżenie – nawet przed pracą. Gwarantuje też maksymalną higienę, a przy tym może dawać wiele przyjemności. Tym bardziej, że dzięki najprostszym rozwiązaniom, wyeliminowana może zostać problematyczność wychodzenia z kabiny.

Nowocześnie i funkcjonalnie

Płytki zamiast brodzika to rozwiązanie nowoczesne i funkcjonalne. Świetnie sprawdza się w łazienkach aranżowanych minimalistycznie czy industrialnie. Dodaje charakteru i sprawia, że wnętrze łazienki jest unikalne, a przy tym przestronne. Ponadto takie rozwiązanie zapewnia maksymalną wygodę. Jest więc bardzo funkcjonalnie, co wyraźnie poprawia komfort natrysków. Jednak po pewnym czasie minusem może stać się czyszczenie płytek, umycie brodzika jest jednak prostsze i szybsze.

Dla dzieci, kobiet w ciąży i seniorów

Zastępując brodzik płytkami, stwarzamy bezpieczne i wygodne rozwiązanie dla dzieci, kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych ruchowo czy seniorów. Nie da się ukryć, że wychodzenie z brodzika (nawet tego niewysokiego) może być problematyczne, szczególnie dla wyżej wymienionych grup osób. Łatwiej o poślizgnięcie i uraz, kiedy różnica między krawędzią brodzika a podłogą wynosi kilka cm. Stawiając na płytki, wychodzenie spod prysznica jest znacznie łatwiejsze. „Brodzikową” alternatywą dla takiego rozwiązania jest niski brodzik wpuszczony w posadzkę.

Od czego zacząć?

Montaż kabiny prysznicowej z płytkami zamiast brodzika należy zacząć jeszcze przed położeniem terakoty. Dlatego, że wszelkie instalacje należy przeprowadzić pod posadzką, by były niewidoczne. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu niecki. Kąt nachylenia powierzchni musi wynosić 1-2%, by woda swobodnie spływała przez otwór i nie wypływała poza kabinę. Trzeba na uwadze mieć także zastosowanie warstw hydroizolacyjnych oraz szereg innych elementów – wystarczy jednak zdać się na wiedzę i doświadczenie prawdziwych fachowców.