Urządzanie łazienki to nie tylko wybór odpowiednich sanitariatów czy płytek łazienkowych. Nawet najlepsze i najdroższe płytki będą źle się prezentować, jeśli wybierzemy do łazienki nieodpowiednie oświetlenie. Jak uniknąć tego błędu?

Sztuczne czy naturalne?

Oświetlenie w łazience może być sztuczne lub naturalne. Światło naturalne znacznie ułatwia funkcjonowanie. Dzięki niemu nie tylko oszczędzamy energię elektryczną, ale możemy też udekorować łazienkę żywymi roślinami, które potrzebują naturalnego oświetlenia. Istnieje możliwość zastąpienia promieni słonecznych specjalnym rodzajem lamp imitujących światło dzienne, jednak są one bardzo kosztowne.

Niestety, nie w każdej łazience jest możliwość zamontowania okna, przez które będą wpadać promienie słońca i oddawać pełnie naturalnych kolorów (które dodatkowo zmieniają się w zależności od pory dnia) tworząc wyjątkowy nastrój. Zwłaszcza, jeśli mieszkamy w blokach. Konieczne zatem jest wybranie odpowiedniego oświetlenia sztucznego. Na pocieszenie warto pamiętać, że światło sztuczne gwarantuje nam zawsze taki sam wystrój łazienki i prezentuje się ona jednakowo bez względu na porę dnia. Dzięki temu możemy wszystko zaprojektować w najmniejszych szczegółach – nawet to, jak będą padać cienie. Nie powinniśmy się też martwić brakiem możliwości. Producenci prześcigają się w udoskonalaniu technologii lamp i świetlówek przeznaczonych do łazienki, co daje możliwość wyboru designu i mocy światła wytwarzanego przez świetlówki.

Jak wybrać rodzaj oświetlenia?

Wybierając rodzaj oświetlenia powinniśmy pamiętać o tym, że służy ono przede wszystkim temu, aby umożliwić nam podstawową higienę i ułatwić nam czynności pielęgnacyjne. Na drugim miejscu powinniśmy stawiać na takie rzeczy jak właściwe oświetlenie lustra, aby ułatwić nam korzystanie z niego przy goleniu czy nakładaniu makijażu. Jeśli łazienkę traktujemy jako nasze sanktuarium relaksu, warto dobrać takie oświetlenie, które wytworzy odpowiedni nastrój. Idealnym wyborem będą więc żarówki ledowe, których możemy wybrać barwę i temperaturę, lub po prostu świeczki.

Wiele osób niesłusznie nie zwraca uwagi na to, jakie oświetlenie zostanie wykorzystane w ich łazience. Jest to wielka strata, ponieważ dzięki niemu możemy całkowicie zmienić to, jak jej wystrój zostanie odebrany. Może nam też pomóc zrelaksować się po ciężkim dniu, pozwoli wykonać perfekcyjny makijaż czy też po prostu podkreśli wszystkie dodatki, które stanowią ozdobę łazienki. Starannie zaprojektowane oświetlenie da gwarancję zadowolenia. Warto więc i jemu poświęcić kilka dodatkowych minut przy planowaniu aranżacji wnętrza łazienki.