Ręczniki są obowiązkowym wyposażeniem łazienki. Używa się ich w różnych rozmiarach i do różnych celów. Bezwzględnie należy dbać o to, by były suche i czyste. By tak było, mokre trzeba odpowiednio odwieszać, a świeże przechowywać w dostępnym miejscu. Warto poznać plusy i minusy najpopularniejszych wariantów.

Haczyki

Z pewnością są jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań. Ręcznik jest zawsze łatwo i szybko dostępny, nie spada i jest odpowiednio wyeksponowany. Większość ręczników ma wszyte specjalne tasiemki i pętelki, na których można je zawiesić.

Czy jest to jednak aż tak dobre rozwiązanie? O ile sprawdza się w przypadku ręczników do rąk, które zwykle nie są mocno wilgotne, o tyle może być nieodpowiednie dla ręczników do ciała. Wilgotny ręcznik powieszony w takiej pozycji schnie dłużej. Kontakt ze ścianą może także powodować ciemnienie jasnych fug, a nawet powstawanie pleśni.

Stojaki i relingi

W wielu miejscach można kupić fantazyjne wieszaki i relingi na ręczniki. Zwykle umożliwiają one wygodniejsze rozwieszenie ręcznika. Dzięki temu materiał szybciej schnie. Takie konstrukcje jednak nie nadają się z kolei przy ręcznikach do rąk – dotykany ręcznik może łatwo się zsunąć, a zdejmowanie go i ponowne rozkładanie jest czasochłonne.

Problematyczne może być jednak rozmiar takich stojaków. Jeśli chcemy rozwieszać na nich ręczniki kąpielowe, muszą być odpowiednio większe. Przez to mogą zajmować stosunkowo dużo miejsca, dlatego nie sprawdzą się w łazienkach o małym metrażu. Podobnie jest z relingami – są długie, dlatego zajmą dużo miejsca na ścianie.

Grzejniki

Jeśli nie chcesz dokupować dodatkowych sprzętów do łazienki, bo jest nieduża lub lubisz minimalistyczny wystrój, funkcję wieszaka dla ręczników może pełnić grzejnik. Najlepiej sprawdzą się oczywiście te zamontowane na ścianach, z żebrami umożliwiającymi przekładanie materiału. Ręczniki będą na nich błyskawicznie schnąć i zawsze będą łatwo dostępne.

Nie jest to jednak z wielu względów rozwiązanie idealne. Nie w każdej łazience da się zamontować taki grzejnik, a jeśli da – nie zawsze musi wisieć w dogodnym miejscu. Co więcej, podobnie jak w przypadku relingów, ręczniki mogą się zsuwać i spadać. Wiele osób jest także zdania, że obwieszony grzejnik wygląda nieestetycznie.

Szafki, półki, koszyki… – gdzie przechowywać?

Projektując łazienkę należy koniecznie przemyśleć także kwestię tego, gdzie można przechowywać świeże ręczniki. Zdecydowanie powinny znajdować się w łazience – nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się dodatkowy, czysty ręcznik. Warto mieć je zawsze pod ręką.

Najbardziej higienicznym sposobem jest przechowywanie złożonych ręczników w specjalnej szafce. Są ochronione przed osiadaniem kurzu, brudu i bakterii. Złożone w kostkę, posortowane i poukładane na półkach będą dobrze zorganizowane i dyskretnie schowane. Nie we wszystkich łazienkach jest jednak miejsce na dodatkowy mebel.

Ciekawym rozwiązaniem będzie przywieszenie półek lub specjalnych uchwytów, na których będzie można poukładać złożone lub zwinięte w rulon ręczniki. W ten sposób zaoszczędzi się miejsce i stworzy oryginalną dekorację. Niestety, w takim miejscu ręczniki nie są w żaden sposób zabezpieczone przez kurzem i brudem.

W łazienkach z wyposażeniem z wikliny, trawy morskiej, drewna, kamienia i innych naturalnych surowców warto pomyśleć o estetycznym koszu. Poukładane warstwowo lub zwinięte w rulony ręczniki będą w nich niewidoczne dla oczu i z pewnością mniej wystawione na zanieczyszczenia, jeśli będzie zamykany pokrywą. Kosz z pewnością zajmie mniej miejsca niż osobna szafka. Co więcej, odpowiednie modele będzie można postawić na blatach szafek lub podwiesić na ścianie. Sprytnym rozwiązaniem będzie także wsunięcie kosza pod umywalkę – w ten sposób zaoszczędzi się dużo miejsca.

Przedstawiliśmy zaledwie kilka propozycji. To, jak zorganizujesz ręczniki w swojej łazience jest zależne od twojej fantazji i gustu. Zawsze pamiętaj jednak o higienie – stale wilgotny ręcznik może stać się siedliskiem bakterii, czysty zaś powinien być dobrze przed nimi zabezpieczony.