Bidet to niewątpliwie bardzo przydatny element wyposażenia łazienkowego. Umożliwia szybkie i wygodne odświeżenie się. Dla osób szczególnie dbających o higienę, to obowiązkowa instalacja. Jak najlepiej go dobrać do swojej łazienki?

Bidet umożliwia odświeżenie się w ciągu dnia, bez konieczności brania prysznica. Dzięki temu można znacznie zaoszczędzić na wodzie. Doskonale sprawdzi się także przy osobach zmagających się czasowo lub stale ze schorzeniami i innymi dolegliwościami zdrowotnymi. Bidet bardzo pomocny będzie także jeśli ma się małe dzieci.

By jak najlepiej wybrać tę specyficzną armaturę, należy orientować się nie tylko w jej rodzajach, ale także wiedzieć o zasadach montażu.

Rodzaje bidetów

Można wyróżnić dwa typy bidetów – stojące i podwieszane. W zależności od wybranego rodzaju, dobiera się miskę ustępową – analogicznie, kompaktową (stojącą) lub zawieszaną. Bidet może być wyposażony także w siedzisko, które dodatkowo zwiększa wygodę korzystania.

Stojący bidet sprawia mniej kłopotów przy sprzątaniu. Podwieszony wymaga bowiem jeszcze obmywania od spodu, a także mycia podłogi bezpośrednio pod nim. Wygląda jednak o wiele zgrabniej i zajmuje mniej miejsca. Wiszące bidety często są także wyjątkowo estetycznie zaprojektowane, dlatego staną się nie tylko elementem użytkowym, ale i ozdobą łazienki.

Zakup kompletu elementów bidetu od jednego producenta gwarantuje, że będą ze sobą kompatybilne, zarówno jeśli chodzi o montaż i działanie, jak i o wygląd. Rozsądnym zabiegiem jest także dopasowanie bidetu do miski WC. By uatrakcyjnić bidet, można na nim zamontować pokrywkę na klapie. Dzięki niej będzie dyskretniej i gustowniej się prezentował.

Gdzie najlepiej zamontować bidet?

Bidet powinien być zamontowany w taki sposób, by można było z niego jak najwygodniej korzystać, nie zawadzając w łazience. Musi być przystosowany po przyjęcia pozycji siedzącej, na wprost baterii – umożliwia to wygodne dostosowanie temperatury wody i kierunku strumienia. Należy zostawić ok. 30 cm odległości od innych urządzeń sanitarnych, mebli lub ścian, by móc przyjąć jak najwygodniejszą pozycję.
Bidety zazwyczaj montuje się w bezpośrednim sąsiedztwie toalety, co jest najpraktyczniejsze i najestetyczniejsze. Jeśli stanowią komplet, ponieważ są z jednej serii, będą najlepiej się prezentować. Warto pomyśleć o umieszczeniu w pobliżu wieszaka lub stojaka na ręczniki, a także małej szafki lub półki z akcesoriami sanitarnymi – żelem do higieny intymnej, chusteczkami nawilżanymi, podpaskami itp.

Jeśli zdecyduje się na bidet podwieszany, należy sprawdzić, czy wysokość zawieszenia będzie odpowiednia i wygodna dla wszystkich domowników. Taki model daje dużą swobodę w momencie montażu, dlatego będzie dobrym wyborem np. dla bardzo wysokich osób, które muszą dostosować taką armaturę do swoich potrzeb.

Bidet zupełnie nie sprawdzi się w małych łazienkach. Zajmie za dużo miejsca i utrudni swobodne korzystanie z toalety. Zanim więc podejmie się decyzje o zakupie i montażu bidetu, należy mieć pewność, że będzie to możliwe i rozsądne.

Szczegóły montażu bidetu

By zamontować bidet, należy doprowadzić do niego wodę ciepłą i zimną, a także wykonać podejście kanalizacyjne. Urządzenie składa się z syfonu bidetowego, baterii bidetowej i misy bidetowej.

Bidety stojące należy przystawić do ściany. Bidety podwieszane montuje się bezpośrednio na ścianie, ale jedynie, gdy są one wystarczająco wytrzymałe. Jeśli chce się je zamontować na cieńszych ściankach, konieczny będzie stelaż podtynkowy. Wodę od zaworów kątowych podłącza się do baterii przy użyciu wężyków przyłączeniowych.

Bateria bidetowa powinna być także skompletowana z baterią umywalkową. Pozwoli to zachować spójność wystroju i będzie estetycznie wyglądało. Dla większej wygody, do baterii można zamontować także małą słuchawkę umożliwiającą jeszcze wygodniejsze i dokładniejsze podmywanie się.

Dawniej bidety w łazienkach były przejawem luksusu i elegancji. Dzisiaj prawie każdy może pozwolić sobie na taką wygodę. Jeśli tylko pozwalają na to metraż i środowisko architektoniczne, jak najbardziej warto wyposażyć swoją łazienkę w bidet.