Popularnym modelem kabin prysznicowych na polskim rynku są kabiny półokrągłe. Dzięki niewielkim gabarytom kabiny, łazienka wizualnie jest bardziej przestronna.
Jednak decydując się na montaż kabiny półokrągłej, stajemy przed problemem dopasowania do niej odpowiedniego brodzika. W ofertach sklepów znajdziemy brodziki o promieniu: R550 (Radaway, Kaldewei, Koło) R520, R500, R480.
Musimy jednak pamiętać, że kabiny półokrągłe o innym promieniu łuku niż brodzik, nie będą do niego pasowały.

Wielokrotnie zadawanym pytaniem przez naszych Klientów jest:

jak prawidłowo zmierzyć promień brodzika, aby pasował idealnie do kabiny.

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup kompletu lub wybór brodzika dedykowanego dla danej kabiny przez producenta. Obecnie standardem jest promień 55mm i większość brodzików oraz kabin na polskim rynku ma właśnie taki promień. Spory problem mają jednak osoby które z jakiś przyczyn potrzebują wymienić tylko kabinę. Brodzik zostaje na swoim miejscu, ale często nie wiadomo jaki to brodzik, jakiego producenta, jaki model a sam promień wydaje się już wiedzą tajemną i nieosiągalną.

Obliczamy promień brodzika

Bardzo prostą metodą jest obliczenie promienia brodzika.
W tym celu należy od wymiaru podstawowego brodzika (w cm), odjąć długość odcinka prostego (od krawędzi do punktu w którym przechodzi w łuk).
Wynik, który uzyskamy to promień brodzika.

Obliczanie promienia brodzika

R = A – B

gdzie:

A – wymiar brodzika (w cm),
B – odcinek prosty brodzika ( w cm)
R- promień brodzika

Przykład dla brzodzika 90x90cm 
A = 90cm i  C = 35cm
promień R = 90cm – 35cm = 55cm