Przestronna łazienka jest niezwykle wygodna. Daje liczne możliwości zagospodarowania i wykorzystania posiadanej przestrzeni. Jak najlepiej wyposażyć i zaprojektować taką łazienkę, by była w pełni funkcjonalna, piękna i przytulna?

Podział na strefy

Każda przestrzeń musi być dobrze zorganizowana. W związku z tym, łazienki o dużym metrażu dzieli się na pewnego rodzaju strefy. Armaturę i sprzęty służące do danych czynności pielęgnacyjnych umieszcza się więc i skupia w wybranych miejscach.

Łazienkę można podzielić na trzy części: sanitarną (z ubikacją, bidetem, umywalką itp.), kąpielową (z wanną i/lub prysznicem) oraz pielęgnacyjną (z dużym lustrem, szafkami na kosmetyki, krzesłem itp.). Podziały naturalnie stworzą się w wyniku odpowiedniej organizacji sprzętów łazienkowych.
Pierwsze dwie strefy muszą być dostosowane do swoich funkcji i przygotowane na kontakt z wodą. W ich okolicy warto umieszczać szafki/pojemniki z potrzebnymi kosmetykami, ręcznikami na wymianę itp. Muszą być bezpieczne i higieniczne.

W strefie pielęgnacyjnej, czyli „suchej”, należy zadbać o wygodne miejsce do siedzenia, duże lustro i blat. W łazienkach w stylu retro można w tym miejscu wkomponować urokliwą toaletkę. W ten sposób stworzy się przestrzeń do wykonywania makijażu, układania włosów i innych zabiegów kosmetyczno-pielęgnacyjnych.

Ciekawe rozwiązania

Duży metraż pozwala na dodatkowe rozwiązania, które znacznie usprawnią i uprzyjemnią codzienne korzystanie z łazienki. Mając do dyspozycji tyle przestrzeni, nie trzeba wybierać pomiędzy prysznicem a wanną. Co więcej, można pozwolić sobie na prysznic bezbrodzikowy i wannę wolnostojącą, które sprawią, że łazienka będzie się pięknie i bardzo modnie prezentować.

Bardzo sprytnym rozwiązaniem jest także zamontowanie dwóch lub podwójnej umywalki. Umożliwi to jednoczesne korzystanie z łazienki dwóm osobom, co często zdarza się wczesnym rankiem, w pośpiechu przed wyjściem do pracy, lub wieczorem tuż przed snem. Rozwiąże to problem kolejek i towarzyszącej im nerwowej atmosfery.

Wygodne jest także zamontowanie bidetu. Umożliwia jeszcze dokładniejsze zadbanie o higienę, a także jest kolejnym sprzętem, dzięki któremu można się szybko i łatwo odświeżyć. Współcześnie bidety nie są aż tak popularne jak dawniej, ale jest to w dużej mierze związane z oszczędnością miejsca. W łazience o dużym metrażu warto pomyśleć więc o tym sanitariacie.

W dużej łazience dobrze jest także zaaranżować miejsca do gromadzenia środków czystości i kosmetyków. Zapas papieru toaletowego, podstawowych kosmetyków i czyste ręczniki powinny być zawsze dostępne dla domowników korzystających z łazienki. Właściciele mniejszych metraży często przechowują te akcesoria w innym miejscu w domu, co czasem może być kłopotliwe.

Minimalizm czy przepych?

Posiadacze dużych łazienek często stają przed dylematem, w jakim stylu urządzić tak przestronne pomieszczenie. Fani minimalizmu obawiają się wrażenia pustki, natomiast osoby lubiące przepych niepokoi widmo zagraconej przestrzeni. Odpowiednio zaprojektowana i zaaranżowana łazienka to wyzwanie, dlatego wiele osób korzysta w tym zakresie z pomocy specjalistów.

Minimalistyczną łazienkę warto ożywić ciekawą wizualnie ozdobą – artystyczną lampą, pokaźną rośliną doniczkową, wyposażeniem wykonanym z naturalnego materiału itp. Ciekawie zadziała też dodanie drobnych elementów w intensywnym kolorze. Całość nie może prezentować się zbyt prosto, ponieważ sprawi, że przestrzeń będzie wydawała się sterylna i nieprzytulna.

Strojna łazienka stylizowana na vintage lub retro musi być też funkcjonalna. Warto więc ograniczyć ilość ozdób. Kilka wyrazistych elementów wyposażenia zadziała lepiej niż masa niepotrzebnych bibelotów. Lepiej postawić raczej na oryginalną armaturę, ciekawe kafelki itp.

Duża łazienka może z powodzeniem stać się jednym z najprzyjemniejszych miejsc w domu. Odpowiedni projekt sprawi, że będzie piękna, a przy tym w pełni funkcjonalna. Odpowiednia armatura i ciekawe rozwiązania ułatwią codzienne życie i uprzyjemnią wszystkie zabiegi pielęgnacyjne.