Współcześnie istnieje tyle rodzajów umywalek, że powinno dziwić, że można mieć kłopot z wyborem odpowiedniego modelu. Poszukując idealnego rozwiązania, nie można się skupiać tylko na wyglądzie. Na co jeszcze należy zwracać uwagę i jakie są opcje?
Umywalka jest najczęściej używanym elementem wyposażenia łazienki, dlatego należy ją dobrać w taki sposób, by korzystanie z niej było wygodne i komfortowe. Ponieważ zwykle znajduje się w centralnym miejscu, powinna także dobrze się prezentować.

Rodzaje umywalek

Ze względu na montaż, można wyróżnić dwa typy – stojące i wiszące. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Umywalki stojące stają się coraz popularniejsze, ponieważ można je postawić na blacie lub meblu łazienkowym, co jest bardzo praktyczne. Wyglądają także bardzo estetycznie, ponieważ często przyjmują formę ozdobnych mis. Umywalki wiszące natomiast stosowane są zwykle w łazienkach o niedużym metrażu, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie miejsca, a także optycznie nie zmniejszają pomieszczenia.

Ciekawymi rozwiązaniami są także umywalki meblowe (na stałe połączone z meblem łazienkowym, czyli szafką z szufladami itp.), wpuszczane w blat lub podblatowe. Te ostatnie są szczególnie popularne w łazienkach użytku publicznego. Są skromniejsze i bardziej minimalistyczne niż stojące umywalki, a także zajmują nieco mniej przestrzeni.

Rozmiar i kształt umywalki

Niezwykle ważna jest świadomość tego, jak duża może (lub powinna) być umywalka. Jest to zależne od metrażu i miejsca, które można przeznaczyć na tę armaturę, ale także od codziennych potrzeb domowników. Nie może ograniczać swobodnego poruszania się po łazience, ale przy tym być odpowiednio duża, by swobodnie móc nad nią myć ręce, twarz itp.

Umywalka powinna być przede wszystkim proporcjonalna względem reszty łazienki. Nie może być zbyt mała, ale też nie może optycznie „przytłaczać” i dominować w przestrzeni. Jedyną własnością, która jest stała, jest jej głębokość – niezależnie od wymiarów, nie powinna być mniejsza niż 40 cm. Zbyt płytka misa umywalki będzie powodowała rozpryskiwanie wody.

Materiał

Umywalka wcale nie musi być ceramiczna, chociaż zdecydowanie jest to najczęściej wybierany surowiec. Misy, w szczególności umywalek stojących, mogą być wykonane z wielu innych materiałów. Niezwykle ciekawe są szklane, kamienne czy nawet drewniane – prezentują się wyjątkowo pięknie i stylowo. Takie modele są odpowiednio dostosowane do użytkowania, ale mogą być niestety mniej trwałe i trudniejsze w konserwacji.

Nietypowym rozwiązaniem są modele wykonane ze stali nierdzewnej lub emaliowanej. Są trwałe oraz łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu w dobrym stanie. Odpowiednio zaaranżowanie nie będą kojarzyć się z kuchnią czy łazienkami publicznymi.
Trudno przestawić uniwersalne sposób na wybór idealnej umywalki. Mając wątpliwości, dobrze jest więc skorzystać z pomocy specjalistów. Najważniejsze jest jednak by mieć świadomość, do czego ma służyć na co dzień, by w pełni mogła spełnić wszystkie oczekiwania i by mogła być funkcjonalna.