Badania wykazują, że kolory w otoczeniu mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Projektując łazienkę, powinno się więc myśleć nie tylko o estetyce i najnowszych trendach przy doborze kolorystyki. Jakie kolory są najlepsze do łazienki?

Łazienka jest miejscem, w którym codziennie spędza się dość dużo czasu. Powinna być przyjemna i stanowić przestrzeń, w której można o siebie zadbać i zrelaksować się. Przemyślany dobór kolorów ścian, kafelków, ale też i armatury czy innych elementów wyposażenia zbuduje pożądany klimat.

Biel w łazience

Ceramiczna armatura jest od lat nadal niezwykle popularna, dlatego biały kolor często dominuje w wystroju łazienek. Produkowane są już od dawna wersje we wszystkich kolorach tęczy, ale biel nadal jest najczęściej wybierana. Dzieje się tak dlatego, że ten kolor jest niezwykle uniwersalny i neutralny. Do takiej armatury łatwo jest dokomponować resztę wystroju, więc można go z czasem także swobodnie zmieniać.

Co więcej biel, daje poczucie świeżości, czystości i higieny. Biały kolor nie może jednak w pełni zdominować łazienki, bo będzie wydawała się zbyt sterylna i odstręczająco zimna. Wystrój z dużą ilością tego koloru dobrze przełamać dodatkami w innym wybranym intensywnym kolorze.

Czerń, grafit i szary

Czarne i szare elementy wyposażenia wyglądają w łazience niezwykle nowocześnie i elegancko. Ciemne kolory wyciszają i uspokajają. Wybierając armaturę i dodatki w takim kolorze, należy jednak zachować umiar – zbyt duża ilość takich kolorów może działać przygnębiająco. Co więcej, na takich kolorach bardzo rzucają się w oczy wszystkie zacieki i zabrudzenia, dlatego trzeba je odpowiednio częściej czyścić i zabezpieczać.

Tak jak w przypadku bieli, wybór elementów w żywych, intensywnych kolorach może bardzo ożywić całe pomieszczenie i sprawić, że łazienka będzie prezentowała się niezwykle oryginalnie i stylowo.

Niebieski

Bardzo popularnym kolorem wybieranym do łazienek są odcienie niebieskiego. Wiele osób kojarzy ten kolor z wodą i czystością, a także z motywami marynistycznymi. Niebieski kolor działa kojąco i uspokajająco, dlatego jest idealny do łazienki. Nie może być jednak zbyt ciemny, ponieważ niebieskości powodują uczcie chłodu i mogą przygnębiać.

Przy takiej kolorystyce najlepiej sprawdzi się przełamanie jej ciepłymi, naturalnymi kolorami – brązem, żółcią. Świetnie sprawdzą się elementy drewniane i wykonane z innych naturalnych materiałów. Przełamią chłód i przywołają skojarzenia z nadmorskim klimatem.

Czerwień, żółć i pomarańcz

Intensywne ciepłe kolory działają pobudzająco i dodają energii. Jeśli więc ktoś ma problem z obudzeniem się rano, całkiem możliwe, że łazienka w takich kolorach pomoże lepiej i szybciej zacząć dzień. W zależności od natężenia koloru, działa mocniej. Czerwienie powinny więc być stosowane z rozwagą – ich nadmiar może drażnić i podsycać agresję.

Pomarańczowy i żółty są zdecydowanie spokojniejsze i łagodniejsze, a nadal pobudzają. W połączeniu z szarościami dają niezwykle oryginalny, designerski efekt.
Wybór kolorystyki łazienki ma ogromny wpływ na to, jak będzie się prezentowała. Współcześnie można dobierać nie tylko kolory kafelków czy ścian, ale także całej armatury i innych elementów wyposażenia, dlatego warto to wykorzystać i stworzyć piękne, przytulne miejsce w swoim domu.