Od lat do łazienek najczęściej wybiera się klasyczną, białą ceramikę. Współcześnie dostępne są w zasadzie wszystkie opcje kolorystyczne, dlatego warto skorzystać z tej możliwości. Wybór kolorowej ceramiki ma jednak swoje plusy i minusy. Inne mankamenty będzie miała beżowa, a inne – czarna. Co należy wziąć pod uwagę, wybierając kolor sanitariatów?

Wygodna klasyka – jasna ceramika łazienkowa

Jasna ceramika nie musi być wcale biała. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór takich barw jak: krem, ecru, kość słoniowa itp. Są idealne w przypadku, gdy nie jest się do końca przekonanym do awangardowych, kolorowych sanitariatów, a biel z kolei wydaje się zbyt sztampowa.

Ciepłe odcienie doskonale będą wyglądać w łazienkach w stylu eko, prowansalskim, retro itp. Pięknie komponują się z drewnem, kamieniem, wikliną, trawą morską, korkiem i innymi naturalnymi materiałami. Wyglądają bardzo oryginalnie, a także wizualnie ocieplają i rozjaśniają wnętrze. Przy tym nie powodują wrażenia sterylności i chłodu, tak jak śnieżna biel. Przez to sprawiają, że łazienka staje się przytulnym i spokojnym miejscem, w którym łatwo można się odprężyć i zrelaksować.

Jasna ceramika łazienkowa jest też zdecydowanie wygodniejsza i łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Im jaśniejsza, tym mniej widoczne będą na niej zacieki i zasychające kropelki. Te są szczególnie uciążliwe w przypadku twardej wody. Widoczne będą na nich wszystkie ciemne zanieczyszczenia, takie jak np. resztki zarostu podczas golenia czy kolorowe kosmetyki, ale te nie są aż tak inwazyjne. Kolor ceramiki należy także dobrać odpowiednio do posiadanego oświetlenia. W zbyt intensywnym świetle takie kolory mogą wyglądać jak bardzo stara, zapuszczona ceramika, co będzie prezentować się wręcz odstręczająco. Nie powinno się więc do niej dobierać zimnego, ostrego, ledowego oświetlenia.

Nowoczesna elegancja – ciemna ceramika łazienkowa

Wnętrzarskie trendy coraz częściej przełamują stereotypowe myślenie o pomieszczeniach codziennego użytku. W związku z tym coraz popularniejsza staje się ciemna ceramika łazienkowa. Czarne czy grafitowe sanitariaty wyglądają niezwykle intrygująco. Często montuje się je w łazienkach hotelowych, klubowych, restauracyjnych i w innych miejscach publicznych, ale coraz chętniej są wykorzystywane także do projektów prywatnych.

Minimalistycznie urządzona łazienka z ciemną ceramiką prezentuje się niezwykle stylowo i robi ogromne wrażenie. Wygląda elegancko, nowocześnie i bardzo modnie. Ciekawie będzie prezentować się w połączeniu z elementami w bieli, srebrze lub w wybranym intensywnym kolorze. Zakup kompletnego zestawu całej ceramiki w ciemnym odcieniu może nie być jednak najlepszym pomysłem – zbyt duże natężenie ponurych barw może negatywnie odbijać się na samopoczuciu. Badania wykazują, że ciemne kolory w otoczeniu mają przytłaczający wpływ i obniżają nastrój. Ciemna ceramika jest więc bardzo piękna, ale nie należy z nią przesadzać – przez nią łazienka może prezentować się mrocznie czy nawet depresyjnie.

Niestety, o jej piękny wygląd należy dbać z podwójnym zaangażowaniem. Na ciemnej powierzchni twarda woda będzie tworzyć rażące białe zacieki. Większość kosmetyków ma także jasny odcień, dlatego zanieczyszczenia spowodowane przez kremy, pudry, podkłady, pasty do zębów itp. także będą bardzo widoczne. By utrzymać blask takiej ceramiki, trzeba ją regularnie czyścić i nabłyszczać. Może się to wiązać z niemalże codziennymi porządkami. To niezwykle pracochłonne i mało wygodne. Na rynku pojawiają się jednak specyfiki do czyszczenia, które mogą w pewnym stopniu ochronić powierzchnię ciemnych sanitariatów i zmniejszyć częstotliwość porządków.

Wybierając ceramikę do łazienki należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim powinna być dobrze dopasowana do wystroju oraz dostosowana do potrzeb domowników. Musi być więc nie tylko estetyczna, ale także funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu.