Łazienka jest miejscem, w którym codziennie spędza się sporo czasu. Dba się w niej o wygląd, higienę i zdrowie, ale także relaksuje po całym dniu. Jak ją urządzić, by stworzyć w niej atmosferę spokoju i bezpieczeństwa?

Dobrze zaaranżowana łazienka musi w pełni odpowiadać codziennym potrzebom domowników. Odpowiedni układ i wystrój sprawią, że będzie miejscem funkcjonalnym, a przy tym pięknym i przytulnym. Wszystko zależy od przemyślanego doboru armatury i innych elementów wyposażenia oraz wystroju.

Odprężenie i relaks w wannie

Ciepła, pachnąca kąpiel jest niezwykle przyjemnym rytuałem. Rozluźnia mięśnie, łagodzi objawy stresu i wycisza na koniec dnia. Najwygodniej leży się w dużej, dostosowanej do potrzeb wannie. Można dobrać jej odpowiednią wielkość, kształt i rodzaj. Spośród licznych wzorów wanien warto wybrać taką, która będzie nie tylko wygodna, ale także pięknie dobrana do wystroju łazienki. Estetyczne wnętrze także działa uspokajająco, satysfakcjonująco i relaksująco.

Szczególnie przyjemne są wanny z hydromasażem, który dodatkowo uprzyjemnią wodną relaksację. Ciekawym rozwiązaniem są także cynkowe wanny retro, które dłużej utrzymują ciepło, więc zapewniają optymalną temperaturę wody. Duże wanny umożliwią natomiast wspólny relaks parom i nie tylko. Istnieje wiele różnych możliwości, które zaspokoją każde wymagania.

Świece zapachowe, elementy oświetlenia umożliwiające uzyskanie przytłumionego światła, specjalny stolik lub uchwyt do wanny (na książkę, kieliszek wina czy sprzęt odtwarzający muzykę) to jedne z wielu gadżetów, które także z pewnością sprawią, że wieczorna kąpiel będzie jeszcze przyjemniejsza.

Miejsce, w którym chce się spędzać czas

Łatwiej relaksować się w miejscu, które nie kojarzy się tylko z szybkim wchodzeniem i wychodzeniem. Wiele osób ma swoje codzienne rytuały kosmetyczne, które wykonuje w łazience. Dobrze wtedy stworzyć miejsce, które ułatwi praktykowanie tych zabiegów pielęgnacyjnych, by nie musiały odbywać się w pośpiechu i co za tym idzie – nerwowej atmosferze.

Duży blat pod umywalkę lub misę jest bardzo wygodny, ponieważ umożliwia ustawienie potrzebnych kosmetyków pod ręką. Wiele kobiet maluje się w łazience. Na szerokim blacie z łatwością można ułożyć wszystkie potrzebne przyrządy i kosmetyki do makijażu, co jest bardzo wygodne i pomocne.

W łazienkach o większym metrażu ciekawym rozwiązaniem jest wstawienie krzesła lub innego przedmiotu, na którym można usiąść. Czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne, jak np. suszenie i układanie włosów, wygodniej wykonywać w pozycji siedzącej. Taki dodatkowy element wystroju może z powodzeniem być także wielofunkcyjny. Na krześle można odwieszać zdjęte ubrania czy schnące ręczniki, a np. pojemnik lub kosz na zapas papieru toaletowego czy ręczniki, może pełnić także funkcję taboretu.

Ciepła atmosfera

Ogromny wpływ na samopoczucie ma panująca w danym pomieszczeniu temperatura. Łazienka jest specyficznym miejscem, które szybko się nagrzewa np. od ciepła parującej wody napuszczanej do wanny czy gorącego strumienia powietrza z suszarki. By być w stanie dostosować temperaturę wnętrza tak, by była w komfortowa w danej chwili, konieczne są grzejniki z łatwą regulacją temperatury.

Grzejnik łazienkowy może przy okazji wyglądać bardzo ozdobnie i nietypowo, urozmaicając wystrój. Niektóre designerskie projekty nie przypominają grzejnika, a raczej ciekawą instalację artystyczną. Mają wtedy wpływ nie tylko na temperaturę, ale też i wygląd całej łazienki.

W innych, bardziej praktycznych wersjach, grzejnik może być z kolei podwójnie funkcjonalny – żebrowe grzejniki ścienne z powodzeniem służą jako wieszaki na ręczniki, które dodatkowo przyspieszają ich wysychanie. Jest to nie tylko higieniczne (zapobiega rozwojowi baterii i grzybów), ale też i relaksujące – owinięcie się ciepłym ręcznikiem koi nerwy i rozluźnia ciało.

Łazienka powinna być czystym, spokojnym i pięknym miejscem. Liczne możliwości stworzenia wystroju niewątpliwie to ułatwiają. Odpowiedni dobór armatury i innych sprzętów umożliwia stworzenie miejsca codziennego relaksu, dbania o zdrowie i urodę.