Minimalizm jest nie tylko niezwykle modny, ale także wygodny i zaskakująco tani. W ostatnich latach wyraźnie dominuje w trendach wnętrzarskich. Jak jednak minimalistyczny wystrój sprawdza się w łazienkach?

Minimalistycznie urządzona łazienka przede wszystkim jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Wcale nie musi przy tym wyglądać nudno czy nieprzyjemnie sterylnie. Wszystko zależy od projektu i doboru armatury. Odpowiednio zaaranżowane wnętrze będzie zarówno piękne, jak i wygodne w codziennym użytku. Jakie korzyści płyną z takiego wystroju i jak go stworzyć?

Większa higiena i czystość

Ograniczenie ilości mebli, dodatków i ozdób zdecydowanie ułatwia sprzątanie. Dzięki temu ma się znacznie mniej powierzchni do wyczyszczenia z kurzu i brudu. Piękne ozdoby czy wyszukana armatura może urozmaicają wystrój i cieszą oko, ale są także siedliskami bakterii i kurzu, które trudno z nich usunąć, gdy ich forma ma wiele zagłębień czy nietypowy kształt. Przy prostych, minimalistycznych sprzętach porządki stają się znacznie szybsze, skuteczniejsze i przyjemniejsze. Jest to szczególnie ważne dla alergików, rodziców małych dzieci itp.

Minimalistyczne łazienki także już na sam wygląd sprawiają wrażenie bardzo czystych i higienicznych, a to niezwykle ważne dla komfortu psychicznego. Otoczenie, w którym się przebywa, ma ogromny wpływ na codzienne samopoczucie. Co więcej, łazienka, którą łatwiej doczyścić we wszystkich zakamarkach dłużej będzie dobrze się prezentować, więc kolejny remont z pewnością przesunie się w czasie o kilka lat.

Więcej przestrzeni

Rezygnując z niektórych elementów wystroju lub wybierając bardziej proste modele armatury, można przyjemnie zaskoczyć się tym, jak wiele miejsca zyskało się w łazience. Będzie to korzystne nie tylko w przypadku łazienek o małym metrażu. Duże, przestronne łazienki są bardzo wygodne i pozwalają na wiele swobody. Większa ilość miejsca umożliwi bardziej praktyczne zagospodarowanie przestrzeni. Może zamiast ozdób warto zamontować dodatkową armaturę, taką jak np. bidet?

Bardziej przestrzenne łazienki są także bezpieczniejsze. Małe dzieci są bardzo ruchliwe i często podczas kąpieli czy mycia zębów próbują się bawić. Niektóre sprzęty i elementy ozdobne mogą zostać przez nie strącone lub w inny sposób stanowić niepotrzebne zagrożenie. Minimalistyczna łazienka jest również bezpieczniejsza dla osób dorosłych – w codziennym pośpiechu nietrudno o wypadki.

Elegancki wygląd

Minimalistycznie urządzona łazienka wcale nie musi być nudna, pusta czy ascetyczna. Armatura (najlepiej z jednej serii) o prostym, ale wyrazistym designie wygląda bardzo stylowo i modnie. Geometryczne kształty, brak zdobień i stonowane kolory prezentują się bardzo elegancko. Zamiast kabiny prysznicowej warto wybrać prostszą, a przy tym o wiele atrakcyjniejszą i modniejsza instalację – odpowiednie płytki podłogowe z odpływem i odgradzającą taflę szkła.

Wcale nie potrzeba ozdób i fantazyjnych dodatków, by stworzyć ciekawą aranżację. Wystrój można równie dobrze urozmaicić kolorem i ciekawym doborem materiałów. Dominujące, charakterystyczne dla minimalistycznego stylu spokojne barwy, można przełamać elementami w jednym, intensywnym kolorze.

Bardzo elegancko prezentują się także połączenia szlachetnych odcieni czerni, brązu, szarości i beżu. Naturalne barwy i materiały ocieplą skromne wnętrze, dzięki czemu nie będzie wyglądało zbyt sterylnie. Kamienne, szklane lub drewniane elementy z pewnością ozdobią łazienkę, a przy tym pozwolą zachować minimalistyczny charakter. Dla przykładu, szklana lub kamienna misa umywalkowa w prostym kształcie posłuży zarówno za element użytkowy, jak i piękną ozdobę wnętrza.

Urządzenie łazienki w minimalistycznym stylu przynosi wiele korzyści. Taki wystrój sprawia, że łatwiej się o nią dba i wygodniej z niej korzysta. Przy tym prezentuje się modnie i stylowo. Warto więc wybrać prostotę w wystroju łazienki, ponieważ w prosty sposób pozwala to na połączenie pięknego z pożytecznym.