Miska WC…. jakaż wielka filozofia kryje się za jej konstrukcją? Od lat korzystamy z dość „oklepanych” wzorów, męcząc się choćby z ich doczyszczeniem czy też zawodnym mechanizmem spłukiwania. Wystarczy jednak tylko przyjrzeć się najnowszym propozycjom cenionych producentów z branży sanitarnej, by odkryć, że w świecie toalet wcale nie wieje nudą. Wręcz przeciwnie – na tych, którzy chcą stworzyć ekskluzywny pokój kąpielowy zamiast zwyczajnej i sztampowej łazienki, czeka cała moc atrakcji. Przede wszystkim zaś miski WC bezrantowe, które wywołują prawdziwą rewolucję – tak pod kątem designu, jak i praktyczności.

Dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o bezrantowych miskach WC, przygotowaliśmy zestaw podstawowych informacji. Przekonaj się, dlaczego warto w tego typu toaletę inwestować i dlaczego miejsce na nią jest nie tyko w biurze!

Czym są miski bezrantowe?

Mówiąc najprościej, to muszle klozetowe, które nie posiadają rantu czy też ceramicznego kołnierza – te bowiem do teraz były absolutnym standardem. Ale… choć design bez wątpienia jest jednym z najważniejszych aspektów, kiedy wybiera się muszę WC, nie sposób przecenić też funkcjonalności tego typu miski, czy też wysokich standardów higienicznych.
Warto podkreślić również, że miski WC bezrantowe wyróżnia prosty mechanizm spłukiwania wody – zupełnie inny niż w przypadku tradycyjnych toalet. Jaka jest różnica? Brak zamkniętego z trzech stron rantu, do którego nie sposób dotrzeć w prosty sposób, delikatne zagłębienia czy kanały w muszli… Wszystko to sprawia, że na ten nowy typ sanitariatu patrzymy z większą przyjemnością, a co najważniejsze – korzystając z nich, zyskujemy więcej.

Wisząca czy standardowa?

Wybór należy do Ciebie. Najwięksi producenci bowiem dokładają starań, by zapewnić swoim klientom dostęp do całej mocy interesujących modeli misek bezrantowych. Na przykład w ofercie Koło, Duravit, czy Keramag Design znajdziemy dziś kilkanaście propozycji – sanitariatów opartych o technologię Rimfree w szerokim wyborze kształtów i typów konstrukcji.
Pomiędzy nimi czekają zarówno te zupełnie standardowe, a więc montowane do podłogi, ze spłuczką umieszczoną na zewnątrz, jak i nowoczesne – wiszące, oparte o instalację podtynkową. Niezależnie zatem od tego, w jakim stylu pragniesz urządzić łazienkę, z łatwością odnajdziesz bezkołnierzowy sanitariat, który idealnie wpisze się w jej aranżację.

Innowacyjny mechanizm – higiena przez duże „H”

Bezapelacyjnie, największą zaletą misek typu Rimless czy Rimfree jest brak kołnierza z kanałem, do którego nie da się dotrzeć z łatwością podczas czyszczenia.
Każdy z nas, kto choć raz próbował wyczyścić tradycyjną toaletę z dużą precyzją napotkał na problem z kanałem znajdującym się w ceramicznym kołnierzu. Z uwagi na fakt, iż trudno dokładnie oczyścić jego zawartość z wykorzystaniem zwykłej szczotki do miski WC i nawet silnych detergentów, kanał ten staje się nierzadko miejscem rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia bakterii oraz grzybów. Ich uniknięcie zaś wymaga naprawdę dużej cierpliwości i determinacji.

Jednak w przypadku misek bezkołnierzowych  problem ten znika sam. A to wszystko dlatego, że tu zamiast kanału mamy delikatne wgłębienie, które pozwala wodzie rozprowadzić się równomiernie we wszystkich zakamarkach – za sprawą specjalnie skonstruowanego dyszla.
A co z myciem? Możesz zapomnieć o agresywnych środkach do czyszczenia sanitariatu. Jako, że w tych innowacyjnych toaletach nie ma zakamarków, ich codzienne czyszczenie jest krótsze, prostsze i bardziej dokładne. Nie sposób się dziwić więc, że mówimy o prawdziwej rewolucji!

Eko-logika konstrukcji

Miski bezrantowe świetnie wpisują się też w potrzeby osób, dla których niezwykle ważne są sprawy środowiskowe. W zwykłej toalecie mechanizm spłuczki to zazwyczaj 3 – 6 litrów na jedno spłukanie. I choć nie wydaje się to być dużą ilością wody, w długofalowej perspektywie, to niemałe wydatki. Zastosowanie sanitariatu bez kołnierza wyraźnie zmniejsza ilość, jaka jest potrzebna dla dokładnego oczyszczenia toalety.
Standardowe modele misek bezrantowych, które oferowane są przez Villerory & Boch czy też Koło posiadają mniejsze spłuczki – od 2 do 4,5 litra. Jest to możliwe właśnie dzięki omówionemu mechanizmowi spłukiwania. A to oznacza jedną, kolejną niezwykle ważną rzecz: miska bez kołnierza to również inwestycja w ochronę środowiska, a także… niższe rachunki za pobór wody. A to argumenty, które dla wielu przy wyborze nowej toalety mają kluczowe znaczenie.

Design dostępny dla każdego

Bezrantowym miskom nie można odmówić finezji, wyszukania i klasy. Ten typ sanitariatów świetnie „zagra” z nowoczesną aranżacją wnętrza. Szczególnie, gdy postawisz na jeden z podwieszanych modeli z instalacją podtynkową, możesz oczekiwać, że Twoje WC będzie się prezentować zachwycająco. Minimalizm, prostota, a zarazem innowacyjność technologicznego – wszystko to sprawia, że tego typu miska sanitarna nada przestrzeni łazienki niepowtarzalnego charakteru.
Kształt i styl budowy bezrantowej miski dobrze wpisze się również we wnętrza, które urządzone są w stylu retro, vintage czy też industrialnym. Można zatem pobawić się stylem i wybrać taki właśnie sposób aranżacji przestrzeni łazienki czy toalety.

Ekskluzywne nie znaczy drogie

I tak właśnie jest w przypadku bezrantowych misek sanitarnych. Choć inwestycja w zakup takiej właśnie miski zdaje się być duża, w rzeczywistości, choć nieco większa, przekłada się na duże korzyści ekonomiczne w dłuższej perspektywie czasowej. Koszt bowiem, choć w wielu przypadkach może się okazać większy niż przy zakupie standardowych sanitariatów, w ciągu lat wyrówna się – choćby i niższymi rachunkami za wodę, której zużycie znacząco spadnie.
Montując tego typu miskę we własnym WC, nadasz temu wnętrzu bardziej ekskluzywnego i designerskiego charakteru, uciekając od sztampy i ciesząc się swobodą oraz komfortem każdego dnia, W tym przypadku zaś, ekskluzywny charakter nie oznacza, że na miskę bezkołnierzową mogą pozwolić sobie wyłącznie najbogatsi.

W domu, w biurze…

… jednym słowem: gdziekolwiek zechcesz. Miska bezrantowa doskonale zaprezentuje się zarówno w domu urządzonym w nowoczesnym lub eklektycznym stylu, jak i w biurze – szczególnie, gdy zależy Ci na wykreowaniu reprezentacyjnych przestrzeni.
Pytanie jednak: jak wybrać najlepszą miskę bezkołnierzową? Tak naprawdę, nie ma jednej dobrej recepty, bo każdy z nas ma nieco inne potrzeby czy też dostępny budżet. I choćby właśnie dlatego warto przyjrzeć się urządzeniom sanitarnym tego typu od znanych i cenionych marek – one są gwarancją wytrzymałości na lata czy też niezawodnej pracy.
Miski bezkołnierzowe, zwane również miskami Rimless czy też Rimfree odkryły przed aranżującymi łazienki zupełnie nowe perspektywy, udowadniając, że choć sanitariat, z założenia, ma standardową budowę, mogą wyglądać o wiele bardziej designersko, a co najważniejsze – działać skutecznie i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Niedziwne zatem, że zainteresowanie nimi wzrasta – nie tylko wśród osób najbardziej zamożnych.
Czy warto zainwestować w miskę bezkołnierzową? Zdecydowanie tak – wszystko wskazuje, że ta konstrukcja w kolejnych latach zdominuje rynek sanitariatów. Dlatego właśnie warto choć przyjrzeć się im w sklepie i wziąć je pod uwagę podczas aranżowania przestrzeni łazienki na nowo.