Coraz częściej dostosowujemy wystrój mieszkania do rytmu życia. Bardzo aktywny styl wymaga prostych i szybkich rozwiązań. Dlatego coraz częściej w mieszkaniach, podczas urządzania łazienki, rezygnuje się z montażu wanny na rzecz kabiny prysznicowej. W końcu wzięcie prysznica zajmuje mniej czasu niż długie wylegiwanie się w wannie. Zgodnie z najnowszymi trendami bardzo popularne są płytkie brodziki. Są nie tylko eleganckie, ale też praktyczne. Niestety, dla większości mieszkańców bloków rozwiązanie to stało się niemożliwe do zastosowania z uwagi na brak możliwości wkucia się w posadzkę wystarczająco głęboko alby zmieścić syfon. Jednak firma Radaway postanowiła temu zaradzić.

Istota problemu

Na samym początku należało zdiagnozować problem. Teoretycznie dostępne dla wszystkich rozwiązanie okazało się niemożliwe do zrealizowania. Dlaczego? Otóż w blokach wielorodzinnych konstrukcyjnie jest ustalona grubość stropu. To właśnie ona stanowiła jedną z dwóch przeszkód, gdyż uniemożliwiała wwiercenie się na żądaną głębokość. Były po prostu zbyt płytkie i mogły przyczynić się do naruszenia konstrukcji (a tym samym przyczynić się do stworzenia zagrożenia). Okazuje się że mimo płytkiego brodzika należy do niego zastosować wysoki syfon o wysokości ok 8-10cm. Kolejnym problemem jest to że w blokach często wyjście z kanalizacji jest na takim poziomie że jeśli nawet poradzimy sobie z wkuciem syfonu może okazać się że połączenie syfonu z odpływem będzie pod górkę a nie ze spadkiem.

Rozwiązanie: syfon R400 Slim

Firma Radaway stwierdziła, że rezygnacja z marzeń o płytkim brodziku nie powinna być dyktowana warunkami lokalowymi i tym, że na rynku dostępne są syfony o jednym wymiarze. Stworzyli więc model R400 Slim (wcześniej znany jako R399). Od innych syfonów różni się on przede wszystkim wymiarami. Jego wysokość wynosi zaledwie 40mm, co stanowi 50% dotychczasowego, standardowego rozmiaru. Taką redukcję można było uzyskać dzięki pozbyciu się zasyfonowania, który dotychczas uznawano za element niezbędny.

Nowością w tym modelu, który odróżnia go od modelu R399, jest zastosowanie specjalnej membrany, która eliminuje nieprzyjemne zapachy. Sprawdza się ona nie tylko podczas codziennego użytkowania, lecz również wtedy, gdy z powodu dłuższej nieobecności syfon nie jest w ogóle użytkowany (np. podczas wyjazdu na wakacje).

Jak więc widać, dla chcącego nic trudnego. Rozwiązanie stworzone przez firmę Radaway umożliwia spełnienie marzeń dotyczące wykończenia łazienki w taki sposób, o jakim myśleliśmy. Dzięki niskiemu syfonowi płytki strop nie będzie więc stanowił żadnej przeszkody w zamontowaniu płytkiego brodzika. W branży hydraulicznej rozwiązanie Radaway zostało uznane za rewolucyjne. Czy stanie się zatem inspiracją dla innych? Czas pokaże.