Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadać oba sprzęty. Pełnią różne funkcje, dlatego niezwykle wygodne jest np. posiadanie dwóch łazienek. Nie każdego jednak na to stać i nie każdy metraż daje takie możliwości. Co wybrać, kiedy musimy zdecydować się na jedno z nich?

Wanna i prysznic w jednym domu, czy nawet jednej łazience, to niezwykła wygoda. Prysznic świetnie sprawdza się, gdy chce się szybko odświeżyć, wanna natomiast pozwala się zrelaksować i odprężyć. To tylko podstawowa różnica, bo jest ich znacznie więcej.

Higiena i relaks

Wanna zdecydowanie przoduje w kwestii wygody i relaksowania się. Można w niej siedzieć i leżeć, co pozwala na pełne odprężenie się. Stojąca pozycja pod prysznicem raczej nie zachęca do wielominutowych sesji wodnych.

Z drugiej strony, jeśli chcesz tylko się obmyć, prysznic jest znacznie wygodniejszy. Co prawda można zamontować do wanny słuchawkę prysznicową i obmyć się siedząc, ale taka pozycja średnio umożliwia szybkie i dokładne umycie się.

Przez wielu prysznic jest także uważany za bardziej higieniczny – kąpiąc się w wannie przebywa się tak naprawdę w brudnej wodzie. Zanim więc weźmie się kąpiel, powinno się najpierw obmyć – dopiero później nalać wody, w której można się zrelaksować. Jeśli jednak lubisz lub musisz brać kąpiele lecznicze czy ziołowe, wanna jest z oczywistych względów konieczna.

Oszczędność wody

Od lat mówi się o tym, że prysznic pozwala zaoszczędzić wodę. Wannę w przeciętnych rozmiarach należy wypełnić ok. 80 litrami wody. Jeśli doda się do tego wodę przeznaczoną np. na wcześniejsze obmycie się lub dolewanie ciepłej wody, uzyskuje się bardzo duże zużycie.

Prysznic jest bardziej ekonomiczną i ekologiczną alternatywą, oczywiście jedynie gdy poprawnie się z niego korzysta. Jeśli bowiem ktoś spędza pod prysznicem więcej niż 15 min, zużyje niemalże tyle samo wody co w przypadku wanny. Chcąc zaoszczędzić należy więc np. wyłączać strumień podczas namydlania się.

Wygoda domowników

Niezwykle ważne przy doborze odpowiedniego wyposażenia łazienki jest dostosowanie jej do potrzeb wszystkich domowników. Wanna będzie idealna dla małych dzieci, osób starszych i dużych zwierząt. Umożliwia swobodne udzielanie pomocy przez drugą osobę i przyjęcie wygodnej pozycji. Wanna jednak zajmuje dużo więcej miejsca i nie sprawdzi się w małych łazienkach.

Prysznic nie daje takich możliwości. Jeśli chciałoby się umyć innego domownika pod prysznicem, należałoby również wejść do kabiny. W takim razie prysznic sprawdziłby się w takich sytuacjach jedynie, jeśli byłby odpowiednio duży i nie ograniczony drzwiami kabiny, a np. taflą szkła. Takie modele nie posiadają także brodzika – woda spływa po podłodze do odpływu. To byłoby także bardzo wygodne dla osób i zwierząt, które mogłyby mieć problemy z wejściem do brodzika lub wanny.

A może… kompromis?

Jeśli nie jesteś przekonany do żadnej z możliwości, powinieneś mieć świadomość tego, że istnieją także inne rozwiązania. Producenci oferują sprzęty, które łączą zalety prysznica i wanny. Czasem wystarczy także zainwestować w dodatki, które zapewnią wyposażeniu dodatkowe funkcje.

Ciekawą instalacją jest prysznic z głębokim brodzikiem. Odpowiednio wyprofilowany może pełnić funkcję małej, narożnikowej wanny. Nie można co prawda w niej leżeć, ale pozycja siedząca jest z pewnością bardziej komfortowa niż stojąca. Taki sprzęt zajmie mało miejsca, a umożliwi zrelaksowanie się po ciężkim dniu.

Jeśli jednak masz miejsce na wannę, rozważ zamontowanie na niej osłony prysznicowej, słuchawki i/lub deszczownicy. Dzięki temu w zależności od potrzeby można wziąć szybki prysznic (stojąc w wannie jak w brodziku), przygotować sobie odprężającą kąpiel – a nawet jedno i drugie po sobie. Przy tym warto zakupić także antypoślizgową wkładkę do wanny, by zminimalizować ryzyko bolesnego i niebezpiecznego upadku.

Dokładne przeanalizowanie potrzeb i miejsca, którym się dysponuje, pozwoli na podjęcie właściwej decyzji. Warto poznać dokładnie wszystkie możliwości. Wtedy ma się pewność, że wyposażenie łazienki będzie w pełni pomocne w codziennym życiu.